Anioł Stróż

nie-piję-nie-biorę-anioł-stróż

Mindfulness w relacjach międzyludzkich.

Robert Banasiewicz
Robert Banasiewicz
Nazywam się Robert Banasiewicz, jestem terapeutą i pedagogiem. Z osobami uzależnionymi lub w inny sposób zagubionymi w życiu pracuję od 2004. Jestem absolwentem Wydziału Socjologii i Pedagogiki - WSIiE TWP w Olsztynie. Tytuł magistra uzyskałem z pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej. W 2009 ukończyłem studia podyplomowe z Profilaktyki i Terapii Uzależnienia od Narkotyków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Zainspirowany książką Wiktora Osiatyńskiego pod tytułem “Rehab” i wizją prowadzenia domu terapeutycznego, w którym swoje miejsce będą znajdowali ludzie, nie zaś ich choroby”, w 2016 roku otworzyłem Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień dom-REHAB, który ostatecznie funkcjonuje jako Prywatny Dom Terapeutyczny dom-REHAB.
Jak świadomość i obecność mogą wspierać zdrowe interakcje?

W dzisiejszym szybkim tempie życia pełnym rozproszeń i natłoku obowiązków, często zapominamy o obecności i autentycznym kontakcie z innymi ludźmi. Jednak praktyka mindfulness, czyli świadomej obecności, świadomego „bycia” może nam pomóc w tworzeniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Oto jak mindfulness może wspierać zdrowe interakcje i rozwijać nasze relacje.

Obecność „tu i teraz”: Mindfulness pomaga nam być pełni zaangażowanymi w relacjach. Często zdarza się, że podczas rozmowy z drugą osobą jesteśmy zanurzeni w swoich myślach, planach czy obawach. Jednak praktyka uważności uczy nas skupienia na teraźniejszości i świadomego słuchania drugiej osoby. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć jej potrzeby, emocje i perspektywę, co prowadzi do głębszego połączenia i większej empatii.

Akceptacja i brak oceniania: Praktyka uważności uczy nas akceptacji drugiego człowieka takiego, jakim jest, bez oceniania czy krytyki. Często jesteśmy skłonni oceniać innych ludzi na podstawie ich wyglądu, zachowań czy poglądów. Jednak mindfulness pomaga nam rozwijać akceptację i empatię, co sprzyja tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla drugiej osoby, w której może ona być autentyczna i swobodna.

Empatyczne słuchanie: Życie tu i teraz kładzie nacisk na empatyczne słuchanie, czyli bycie obecnym i otwartym na doświadczenia i emocje drugiej osoby. Często podczas rozmowy myślimy o tym, co chcemy powiedzieć lub jakie argumenty przedstawić. Jednak bardzo ważne jest skupienie na drugim człowieku i jego potrzebach. Pozwala nam to docenić jego perspektywę i odpowiednio na nią zareagować, co prowadzi do lepszych i bardziej satysfakcjonujących interakcji.

Obserwacja emocji: Mindfulness pomaga nam również w obserwacji i nazywaniu naszych własnych emocji w relacjach. Często zdarza się, że reagujemy impulsywnie lub agresywnie w odpowiedzi na sytuacje, które wywołują w nas niepokój czy złość. Jednak przy odrobinie świadomego życia możemy odkryć i nazwać uczucia  bez definiowania się nimi i reagowania natychmiastowo. Dzięki temu możemy dokonać bardziej świadomych wyborów i odpowiadać na trudne sytuacje w sposób bardziej konstruktywny i empatyczny.

Wzmacnianie więzi: Mindfulness może również wspierać wzmacnianie więzi w relacjach. Poprzez świadome obecne bycie w interakcjach z drugą osobą, budujemy więź opartą na autentyczności, zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. Dzięki temu nasze relacje stają się bardziej satysfakcjonujące i trwałe.

Podsumowanie.

Mindfulness, czyli świadoma obecność, jest niezwykle pomocna w tworzeniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Poprzez praktykowanie mindfulness, możemy być bardziej tu i  teraz, akceptować innych ludzi bez oceniania, empatycznie słuchać i regulować nasze emocje. To wszystko przyczynia się do budowania głębszych więzi, większej empatii i lepszej komunikacji w naszych relacjach.

Przeczytaj także inne artykuły bloga.

Podobają Ci się nasze artykuły?
Udostępnij w mediach społecznościowych.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Widziałeś mój profil na Patronite?