
Autodestrukcja przybiera różne formy. Oto przykłady kilku oczywistych i mniej oczywistych sposobów na niszczenie siebie.
Niektórzy nigdy nie powiedzieliby o sobie, że mają tendencje do autodestrukcji mimo, iż wiele tych osób angażuje się w destrukcyjne zachowania. Bywają one nie do końca oczywiste i najzwyczajniej nie zaliczamy ich do grona zachowań którymi mocno sobie szkodzimy.
Oto lista zachowań autodestrukcyjnych, która pokazuje, że jest to znacznie szersze zagadnienie niż nam się wydaje:
Przykłady ewidentnych zachowań autodestrukcyjnych:
1. Nadużywanie substancji psychoaktywnych. To oczywisty sposób działania na własną szkodę. Narkotyki, leki, alkohol niszczą organizm, uzależniają fizycznie i psychicznie.
2. Przejadanie się. Otyłość i tendencje do jedzenia więcej niż potrzebuje organizm to częsty sposób manifestowania tendencji autodestrukcyjnych. Jak substancje psychoaktywne, pożywienie prowadzi do zmian w organizmie, które wpływają na nastrój – zajadamy niewygodne emocje. Często odbywa się to przed telewizorem czy komputerem, a to dowód na to, że osoba nie zastanawia się nad tym co robi, jest jak w transie.
3. Niewierność. To częsta forma autodestrukcji. Sprawia, że zdradzający przyjmuje nową osobowość – osobowość kłamcy. Nie mówiąc o sytuacjach, gdy zdrada wychodzi na jaw i niszczy życie rodzinne, zaufanie do najbliższych.
4. Esemesowanie w tracie jazdy samochodem. Osoby piszące wiadomości równocześnie prowadząc pojazd to często ludzie nie umiejący odraczać gratyfikacji. Ta nieumiejętność może kosztować ich życie i zdrowie własne oraz niewinnych osób.
A oto przykłady mniej oczywistych przejawów autodestrukcji:
1. Zaniedbywanie ćwiczeń fizycznych. Jeśli nie jesteś fitness-owym zapaleńcem, to regularne ćwiczenia zapewne stanowią dla ciebie wyzwanie. – Pracuję z wieloma osoba, które motywują się do ćwiczeń na miesiąc – dwa, a potem odpuszczają . Rezygnowanie z aktywności fizycznej jest autodestrukcyjne w tym sensie, że pozbawiamy się zbawiennego wpływu ćwiczeń na zdrowie psychiczne i fizyczne. Czasami lepiej zacząć od kilku razy w tygodniu niż ćwiczyć codziennie, by już po tygodniu zrezygnować – uważa psycholog.
2. Wchodzenie w konflikty z osobami mającymi nad nami władzę. Częste kłótnie – czy to z bliskimi czy obcymi ludźmi na ulicy – to oznaka, że z jakiegoś powodu żyjesz w stresie i złości większej niż zazwyczaj. Masz potrzebę chronienia siebie, samoobrony. Czy to ci się podoba czy nie, osoby mające nad tobą zwierzchnictwo, mogą utrudnić ci życie jeśli nie będziesz traktować ich odpowiednio. Wchodzenie z nimi w konflikty może być uznane za autodestrukcję.
3. Odwlekanie wpływająca na życie osobiste lub zawodowe. Osoby często odkładające działanie na później stosują unikanie, a zbyt dużo uników ostatecznie może nam szkodzić i utrudniać funkcjonowanie.
4. Zdradzenie czyjegoś zaufania.Autodestrukcja objawia się czasem w przekraczaniu granic, które powinny być zachowane w relacjach. Na przykład niedotrzymywanie obietnic, zdradzanie cudzych sekretów to działania przeciwko sobie. Przez takie zachowania rozpadają się relacje z bliskimi osobami, tracimy nieodwołalnie czyjeś zaufanie. To autodestrukcja ponieważ na własne życzenie fundujemy sobie stres, stratę, ból.
Kiedy widzisz na ulicy osobę palącą czy w inny oczywisty sposób robiącą sobie krzywdę, nie oceniaj. Pomyśl o niej z empatią, bo to osoba, która nie umie sobie poradzić lepiej w tym momencie swojego życia. Zapytaj siebie w jakie potencjalnie szkodliwe zachowania ty się angażujesz; być może mniej oczywiste i widoczne dla oka.
źródło: https://charaktery.eu/artykul/zachowania-autodestrukcyjne-jak-szkodzimy-sobie
przygotował: Łukasz G.