Aktualności, Artykuły

Psychologiczny proces zmiany

  • 0 Komentarzy
  • 17 września 2019

„POSTĘP JEST NIEMOŻLIWY BEZ ZMIANY, A CI KTÓRZY NIE MOGĄ ZMIENIĆ SWOICH UMYSŁÓW NIE MOGĄ ZMIENIĆ NICZEGO.”

Zmiana oznacza przejście przez pewien proces, w którym dużą rolę odgrywają aspekty psychologiczne. Można wyróżnić 4 główne etapy przechodzenia przez zmianę.

1. Zaprzeczanie

Na etapie zaprzeczania zmianę traktuje się jako ryzyko i zagrożenie. Mamy do czynienia z reakcją obronną, która przeważnie objawia się ignorowaniem większości sygnałów i informacji.

Na tym etapie nie chcesz przyjąć do wiadomości, że pojawia się zmiana. Zachowujesz się tak, jakby nic się nie zmieniło.

Pojawiają się takie myśli jak „ta zmiana mnie nie dotyczy”, „to całe zamieszanie niedługo się skończy”

Aby poradzić sobie z tą sytuacją, zwracaj uwagę co się wokół Ciebie dzieje, szukaj informacji o zmianach w Twoim otoczeniu. Rozmawiaj z innymi osobami, których zmiana dotyczy na temat ich odczuć i przemyśleń dotyczących zmiany. Dowiedz się możliwie jak najwięcej na temat przyczyn zachodzących zmian.

2. Opór

Etap oporu wobec zmiany jest całkowicie naturalny. Jest przejawem traktowania zmiany jako zagrożenia. Na tym etapie dąży się do utrzymania obecnej sytuacji, podtrzymania status quo, które daje pewnego rodzaju poczucie komfortu. Poza tym nawet jeśli zmiana wydaje się być czymś ekscytującym, nieuniknione jest poczucie niepewności.

Na tym etapie masz już świadomość, że nie ma odwrotu, zmiana musi nastąpić, jednak ta wiedza powoduje w Tobie negatywne emocje. Zdarza się, że zaczynasz działać tak, aby utrudnić przeprowadzenie zmiany.

Pojawiają się zwroty i myśli: „wolę, aby wszystko zostało po staremu”, „zmiana jest wprowadzana w niewłaściwym momencie”

Aby sobie z tym poradzić, uświadamiaj sobie własne odczucia i zaakceptuj to, że w tej sytuacji negatywne emocje, które się pojawiają są całkowicie naturalne. Pozwól sobie na świadomy opór wobec tej zmiany, jednak nie zatrzymuj się na tym etapie. Jeśli obserwujesz, że zaczynasz winić innych za zachodzące zmiany postaraj się to zwalczyć w sobie i zrozumieć prawdziwe przyczyny i potrzebę zmiany. Poszukaj wsparcia u innych osób, rozmawiaj szczerze i otwarcie o własnych uczuciach wobec zmiany. Porozmawiaj z osobami, które mają pozytywne nastawienie do zmiany i zobacz, co oni robią, aby się do niej dostosować.

3. Eksperymentowanie

Etap ten wiąże się z ostateczną akceptacją zmiany. Zmianę zaczyna traktować się jako szansę. Odczuwany jest znaczny przepływ energii. Jest to korzystny moment na określenie wizji przyszłości oraz wypróbowanie alternatywnych rozwiązań.

W fazie eksperymentowania przekonujesz się do zmiany i zaczynasz dokonywać prób z nią związanych. Mogą pojawiać się błędy, ale równie sukcesy. Typowe myśli dla tej fazy to „to jest trudniejsze niż mi się wydawało”, „ta zmiana może faktycznie dać dużo nowych możliwości”, „widzę pozytywne aspekty tej zmiany”.

Aby dobrze wykorzystać etap eksperymentowania, ucz się i ćwicz nowych umiejętności, które będą Ci potrzebne w procesie zmiany. Nie poddawaj się , gdy pojawią się pierwsze trudności i niepowodzenia. Stwórz pozytywną wizję tego co chcesz, aby się wydarzyło, a następnie zaplanuj co musisz zrobić, aby ją zrealizować. Daj sobie czas na wypróbowanie różnych sposobów działania.

4. Zaangażowanie

Na etapie zaangażowania zmiana przestaje być postrzegana jako coś nowego. Wiadomo już, jak efektywnie działać w nowych warunkach i korzystać z możliwości oraz osobistych szans jakie są związane z daną zmianą.

W fazie zaangażowania zmiana stała się częścią Twojego codziennego działania. Typowe myśli „nie wyobrażam sobie powrotu do tego, co było przedtem”, „te nowe rozwiązania świetnie zdały egzamin”.

Aby rozwijać swoje zaangażowanie i wsparcie dla zmiany w nowej sytuacji, skoncentruj się na tych obszarach działalności, na które masz największy wpływ. Naucz się zauważać własne sukcesy i cieszyć się nimi. Spisz pomysły, które zdały egzamin i najlepsze rozwiązania problemów powstałych w procesie zmiany.

źródło: https://rosnijwsile.pl/psychologiczny-proces-zmiany-co-liderzy-zmian-powinni-wiedziec/

przygotował Łukasz G.

 

Zostaw komentarz