Aktualności, Artykuły

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu

  • 0 Komentarzy
  • 4 maja 2018

Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga połączenia różnych metod terapeutycznych. Najczęstszą i najlepiej działającą metodą jest psychoterapia i mitingi AA (anonimowych alkoholików). Metodą wspomagającą jest leczenie farmakologiczne, które zazwyczaj pomaga ograniczyć różne objawy uzależnienia oraz wpływa na zwiększenie szans uzyskania i utrzymania abstynencji. Poniżej wymieniono dostępne w Polsce leki stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Anticol (disulfiram)

Lek awersyjny, zaburzający metabolizm wypitego alkoholu, powodujący że w organizmie dochodzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego i wystąpienia nieprzyjemnych objawów zatrucia, takich jak nudności, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca.  Pacjent zażywajacy Anticol odczuwa bardzo silne, negatywne objawy po użyciu alkoholu, które zmuszają do zaprzestania picia alkoholu.W przypadku większej ilości wypitego alkoholu może być niebezpieczny, powodując zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, drgawki, utratę przytomności. Najtańszy lek w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Stosowany w postaci tabletek doustnych oraz wszywekpodskórnych, implantowanych przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Czas działania wszywek to ok. 6 miesięcy.

Campral (acamprosat)

Lek stosowany do podtrzymania abstynencji alkoholowej, jednocześnie z psychoterapią. Zmniejsza odczucie głodu alkoholowego i ogranicza ryzyko nawrotu uzależnienia. Lek zwiększa stężenie serotoniny w mózgu i krwi, nasila neuronalny wychwyt GABA w hipokampie i wzgórzu. Leczenie należy rozpoczynać po zakończeniu detoksykacji. Stosuje się go 3 razy dziennie, zazwyczaj po 2 tabletki (6 tabletek dziennie). Lek należy przyjmować podczas posiłków. Zalecany okres leczenia wynosi 1 rok, u chorych >60 kg mc. stosuje się po 2 tabl. rano, w południe i wieczorem.

Adepend (naltrekson)

Lek stosowany w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby alkoholowej jako wspomagający abstynencję oraz zmniejszający potrzebę napicia się alkoholu. Leczenie nie polega na wywołaniu niechęci do alkoholu i nie powoduje negatywnych reakcji po spożyciu alkoholu. Lek zmniejsza potrzebę napicia się alkoholu w czasie abstynencji. Głównym skutkiem leczenia wydaje się być zmniejszenie ryzyka pełnego nawrotu choroby zarówno w okresie abstynencji jak i po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Stosowany codziennie, 1 raz dziennie, na czczo; zalecany czas leczenia wynosi co najmniej 3 mies.

  1. Czy alkoholizm jest chorobą?

Tak. Większość ekspertów zgadza się, że alkoholizm jest chorobą, tak jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy zapalenie stawów. Tak jak inne choroby, alkoholizm często występuje rodzinnie. Jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że trwa przez długi czas (często całe życie) i powoduje rozmaite problemy. Podstawowym zadaniem w leczeniu alkoholizmu jest zaprzestanie picia alkoholu przez osobę uzależnioną. Może to być bardzo trudne, głównie z powodu, że osoby uzależnione nawet po zaprzestaniu picia odczuwają bardzo silne pragnienie i potrzebę napicia się alkoholu.

  1. Co należy wiedzieć o naltreksonie?

Naltrekson jest substancją chemiczną używaną jako lek zmniejszający pragnienie i potrzebę napicia się alkoholu. Gdy już przestaniesz pić, naltrekson może zwiększyć Twoją szansę na utrzymanie abstynencji przez długi czas. Lek nie wyleczy całkowicie alkoholizmu, ale może pomóc Ci utrzymać abstynencję w trakcie innych oddziaływań, takich jak terapia uzależnień.

  1. Jak działa naltrekson?

Naltrekson blokuje określone receptory w mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności wynikającej z picia alkoholu lub stosowania narkotyków. Podczas gdy receptory pozostają zablokowane, nie będziesz odczuwać przyjemności z picia alkoholu, Twoja potrzeba napicia się będzie znacznie mniejsza, co może spowodować, że znacznie łatwiej będzie Ci przerwać picie alkoholu. W odróznieniu od disulfiramu (inny lek używany do uzyskania abstynencji alkoholowej, w Polsce znany jako Anticol) naltrekson nie powoduje nieprzyjemnych doznań, wymiotów i wahań ciśnienia tętniczego w sytuacji, gdy napijesz się alkoholu.

  1. Jakie są efekty uboczne stosowania naltreksonu?

Najczęstszym efektem ubocznym są nudności. Rzadziej występują bóle głowy, zaparcia, zawroty głowy, zdenerwowanie, bezsenność, czy lęk. Koniecznie powiedz swojemu lekarzowi, gdy któryś z tych objawów wystąpi u Ciebie – może on dostosować dawkę albo zmienić lek na inny, nie powodujący takich efektów ubocznych.

  1. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na leczenie naltreksonem?

W trakcie stosowania naltreksonu nie powinno sie stosować narkotyków opiatowych, takich jak kodeina, morfina, czy heroina, jak również popularnych leków hamujących odruch kaszlowy i lekó przeciwbólowych , zawierających kodeinę (takich jak Thiocodin, Ascodan, Solpadeine, Antidol, Ultracod). Naltrekson może pogłębić zespół abstynencyjny u osób uzależnionych od opiatów. Konieczne jest zaprzestanie stosowania opiatów co najmniej 10 dni przed zastosowaniem naltreksonu.

Nie powinno się stosować naltreksonu w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią, ponieważ lek może przechodzić do mleka kobiecego.

  1. Jak długo należy stosować naltrekson?

Decyzja o długości trwania leczenia należy do lekarza. Pomimo, że nie określono maksymalnego czasu terapii większość pacjentów stosuje lek przez 3 miesiące lub dłużej. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinno się przekraczać zaleconej dawki. Nie należy zapominać o zażyciu leku, jak też nie powinno kończyć się leczenia samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej.

  1. Czy poza zażywaniem naltreksonu potrzebuję jeszcze innego leczenia?

Jak większość uzależnień, alkoholizm powoduje zależność fizyczną i psychiczną. Należy zatem leczyć zarówno ciało jak i psychikę. Twój lekarz może zalecić takie oddziaływania jak psychoterapia, terapia grupowa, mitingi AA, terapia rodzinna. Pomogą one zmienić Twoje przyzwyczajenia i mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za uzależnienie oraz pozwolą poradzić sobie z problemami bez konieczności picia alkoholu. Z pewnością w okolicy Twojego zamieszkania funkcjonują takie grupy, a nawet specjalistyczne centra pomocy osobom uzależnionym od alkoholu – Twój lekarz dopasuje leczenie do Twoich potrzeb.

Selincro (nalmefen)

Lek ogranicza spożycie alkoholu prawdopodobnie poprzez modulowanie czynności układu opioidowego w mezolimbiczno-korowym obszarze mózgu. Lek wskazany  do ograniczenia spożycia alkoholu, stosowany w razie potrzeby – tylko w dni, w których pacjent przewiduje picie alkoholu. Zażycie tabletki 1-2 godziny przez przewidywanym piciem alkoholu pozwala na redukcję ilości wypijanego alkoholu. Zmniejsza ilość wypijanego alkoholu i ilość dni picia w miesiącu. Lek wprowadzony do leczenia w Polsce w 2014 r. Lek należy stosować w połączeniu ze stałym wsparciem psychospołecznym ukierunkowanym na przestrzeganie zasad leczenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Baklofen

Lek zmniejsza napięcie mięśniowe, a przez to napięcie emocjonalne, które zwyczajowo osoby uzależnione regulują alkoholem. Pozwala na znaczną redukcję spożywanego alkoholu, wpływa również na uczucie rozluźnienia. Jest stosowany w Polsce w trybie off-label, co oznacza, że nie jest zarejestrowany do leczenia alkoholizmu, a jego stosowanie jest formą eksperymentu medycznego.

Inne leki wspomagające leczenie uzależnienia

W przypadku choroby alkoholowej bardzo częste są zaburzenia takie jak depresja, bezsenność, zaburzenia pamięci, a także napady padaczkowe i czasami halucynoza alkoholowa. Leczenie wszystkich zaburzeń wymaga odpowiedniej farmakoterapii, prowadzonej przez doświadczonego lekarza. Stosowane są różne leki przeciwdepresyjne (SSRI, SNRI, NDRI, TLPD, leki receptorowe), neuroleptyki (zarówno klasyczne, jak też atypowe), stabilizatory nastroju.

zródło: http://www.krakow-psychiatra.eu/content/leczenie-farmakologiczne-alkoholizmu, autor lek. specjalista psychiatra Marcin Gajdosz

Zostaw komentarz