Aktualności, Artykuły

Jak odzyskać zaufanie w związku

  • 0 Komentarzy
  • 26 października 2018

Zaufanie to podstawa relacji. Daje poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że związek jest trwały. Zaufanie bazuje na wzajemnym zrozumieniu tego, czego partnerzy wzajemnie od siebie oczekują. Jak zbudować związek oparty na zaufaniu?

Dojrzali partnerzy jasno wyznaczają granice, które oddzielają zachowania dopuszczalne w ramach związku od tych, które są nie do zaakceptowania. Gdy mają pewność, że partner nie przekroczy tych granic, wzrasta poziom zaufania i bezpieczeństwa wewnątrz związku. Wyznaczenie takich granic jest niesłychanie ważne, gdyż bez tego możemy nie wiedzieć, czym zranimy partnera.

Jest bardzo wiele modeli związków. Jednakże, aby zbudować związek oparty na zaufaniu warto kierować się następującymi radami:

1. Mów wprost o swoich oczekiwaniach
Gdy jesteśmy odurzeni miłością, partnerzy zwracają uwagę jedynie na wzajemne podobieństwa i pomijają to, co może prowadzić do konfliktu. Tymczasem np. założenie, że w ten sam sposób rozumiemy, czym jest zdrada, to błąd. Nie potrafimy z reguły czytać w cudzych myślach. Twój partner – szczególnie jeśli jesteście ze sobą krótko – nie musi wiedzieć, że możesz czuć się zdradzona w sytuacji, która dla niego nie jest jeszcze przekroczeniem granic. Musisz mu zawczasu zakomunikować, jakie zachowania są dla ciebie do zaakceptowania a jakie nie.

2. Nie obawiaj się mówić o swoich zastrzeżeniach
Nie jest zdrowe ani pożyteczne przemilczanie swoich lęków czy obaw drugie strony przez wzgląd na miłość. Gdy nie mówisz o swoich wątpliwościach może stać się tak, że wkrótce wrócą one ze dwojoną siłą. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do zachowania partnera powiedz mu o tym wprost. Jeśli szczerze o tym porozmawiacie, możliwe że szybko rozwiążecie problem. Być może partner wyjaśni ci, dlaczego twoje obawy są bezpodstawne, możliwe też, że ty przekonasz go o tym, że jego zachowanie może podkopywać zaufanie, które w nim pokładasz.

3. Otwórz się
Otwarcie się przed innym nie jest rzeczą łatwą i może wzbudzać lęk. Pewni ludzie, szczególnie ci, którzy zostali wcześniej zranieni, boją się rozmów o ich lękach czy słabościach. Nie komunikują również swoich oczekiwań, gdyż obawiają się, że zostaną ponownie zranieni. Takie zachowanie bardzo utrudnia budowę relacji. Zaufanie pojawia się wtedy, gdy dzielimy się z partnerem naszymi niedoskonałościami, lękami czy słabościami, a w zamian otrzymujemy zrozumienie i wsparcie.

4. Zrozum, że każdy ma prawo do prywatności
Zaufanie nie wymaga dzielenia się każdym elementem życia. Nie musisz opowiadać o wszystkich szczegółach swoich wcześniejszych związków, masz prawo do prywatności i intymności. Ciągłe pytanie o szczegóły z przeszłości może być oznaką braku zaufania i bezpieczeństwa. Partnerzy, którzy sobie ufają wiedza, że każda strona dzieli się tym, co jest w związku ważne.

Za Stephenem Coveyem można również wymienić trzynaście zachowań, które pokazują partnerowi, że jesteśmy godni zaufania. Oto one:

1. Mów wprost – bądź uczciwy i szczery w relacjach z innymi, nie kreuj fałszywego wrażenia.
2. Okazuj szacunek – dbaj o innych i okazuj im troskę; bądź uprzejmy.
3. Dbaj o przejrzystość – mów prawdę i bądź rzetelny; nie ukrywaj przed innymi informacji ani swoich zamiarów.
4. Napraw krzywdę – jeżeli kogoś skrzywdzisz, okaż skruchę i przeproś; nie próbuj zatuszować szkód, które wyrządziłeś.
5. Bądź lojalny – doceniaj dokonania innych; nie obgaduj innych za ich plecami.
6. Wykaż się rezultatami – realizuj powierzone Ci zadania; nie zaniedbuj obowiązków, jednak nie obiecuj więcej, niż jesteś w stanie zrobić.
7. Doskonal się – zwiększaj swoje umiejętności i poszerzaj kompetencje; doceniaj i korzystaj z informacji zwrotnych, które otrzymujesz.
8. Skonfrontuj się z rzeczywistością – nie unikaj stawiania czoła problemom, jeżeli takie wystąpią; wyjaśniaj wszelkie niedopowiedzenia.
9. Precyzuj oczekiwania – ujawniaj swoje oczekiwania; wyjaśniaj je, jeżeli nie są jasne; nie zawiedź oczekiwań innych.
10. Przyjmij odpowiedzialność – bądź odpowiedzialny i wymagaj odpowiedzialności od innych.
11. Najpierw słuchaj – wysłuchaj, zanim dokonasz oceny; postaraj się zrozumieć drugą osobę; nie zakładaj, że Ty wiesz najlepiej, co jest dla innych najlepsze.
12. Dotrzymuj zobowiązań – dotrzymuj obietnic; nie łam danego słowa.
13. Obdarzaj zaufaniem – nie bądź nieufny; ufaj osobom, które na to zasługują.

źródło: https://charaktery.eu/artykul/jak-tworzyc-zaufanie-w-zwiazku

przygotował: Łukasz G.

Zostaw komentarz