Artykuły

Asertywność

 • 1 Komentarz
 • 1 sierpnia 2016

Czym jest asertywność?

Asertywność jest umiejętnością wyrażania swoich uczuć w jasny sposób, bronienie swoich praw nie czując przy tym dyskomfortu jednocześnie respektując prawa i potrzeby innych ludzi. Nauka asertywności w dużej mierze polega na ustaleniu wyraźnych, osobistych granic i granic, których nie wolno przekroczyć ludziom z którymi się komunikujemy na co dzień.

Jesteśmy w stanie wyróżnić trzy typy zachowań asertywnych:

 1. Pasywność. Osoba pasywna pozwala innym na przekraczanie prywatnych granic. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy ludzi, prawdopodobnie często zgadzasz się robić rzeczy na które wcale nie masz ochoty bądź dajesz innym przypisywać zasługi za swoje osiągnięcia.  Masz problem z proszeniem innych o pomoc? Analizujesz każdą decyzję pod każdym możliwym kątem i zastanawiasz się nad reakcją otoczenia? Wstydzisz przyznawać się do swoich błędów? Czy czujesz się niekomfortowo rozmawiając z osobami na wyższym szczeblu czy też o większym doświadczeniu niż Ty? A może czujesz się źle, nawet w sytuacji, gdy wychodzisz ze sklepu nic nie kupując? Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – jesteś osobą pasywną.
  Dlaczego więc działamy w taki sposób? Takiego typu zachowania są następstwem poczucia niemocy i braku wiary we własne siły. W efekcie ten stan rzeczy tylko się pogłębia. Nasila się żal wobec innych i samego siebie.
 2. Drugi typ zachowania to tzw. „złoty środek”. Podczas swojej nauki asertywności dążyć będziesz do osiągnięcia postaw takich jak: brak podatności na manipulacje ze strony innych, obrona swoich praw, umiejętność mówienia nie, poszanowanie zdania innych czy też umiejętność osiągnięcia kompromisu. Wbrew pozorom zachowania asertywne nie są zachowaniami agresywnymi, co kieruje nas do kolejnego punktu.
 3. Agresywność. Czyli przesadzanie w drugą stronę. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z przemocą fizyczną. Z reguły ludzi agresywnych jest mniej niż pasywnych. Osoby nadmiernie asertywne są przeważnie wybuchowe. Często oczekują, że ktoś inny powinien coś za nich zrobić a, gdy nie otrzymują pozytywnego rezultatu, denerwują się na drugą osobę, pomimo, że wykonanie określonej czynności nie sprawiłoby osobie agresywnej większej trudności.  Osoba postrzegana jako agresywna nie osiąga kompromisów, nie liczy się ze zdaniem innych i żyje według dewizy: „Albo po mojemu, albo wcale”.

Zarówno osoby pasywne jak i agresywne napotykają przez swoje zachowania dużo trudności w życiu. Życie w wewnętrznym konflikcie jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia psychicznego ale także fizycznego. Wszystko dlatego, że mamy trudności z wyrażeniem swojego stosunku do sytuacji, które spotykają nas w życiu codziennym.

Trudno jest przecenić znaczenie asertywności w codziennym życiu. Umiejętność ta w pracy pomoże nam lepiej budować swoją karierę, w życiu towarzyskim, zbudować lepsze relacje z innymi i wreszcie znacząco ograniczyć ilość stresu.

Muszę Cię jednak ostrzec. Transformacja w osobę asertywną nie jest prosta, jednak jak wiesz korzyści wynikające ze zmiany są ogromne. Zapewne wiele razy zdarzało Ci się wymyślać wymówki a potem trzymać się nieprawdziwej, wyssanej z palca opowieści o tym, że rozchorował Ci się zwierzak albo w wyniku nieprzewidzianych okoliczności nie było Cię w mieście. Mogło być również tak, że zgadzałeś poświęcić swój cenny czas męcząc się wiele godzin dłużej w pracy, będąc tym samym nieproduktywnym w obawie, że prawdziwy powód (np. zmęczenie) zostanie źle odebrany i na pewno poskutkuje zwolnieniem Cię. Przysparzamy sobie tyle kłopotu, zamiast w sposób uprzejmy i zgodny z prawdą zakomunikować, że nie mamy na coś ochoty.

 

Jak nauczyć się asertywności?

Dobra wiadomość jest taka, że asertywność nie jest zakodowana w genach. Nie rodzimy się z jej określonym poziomem, niezmiennym przez całe życie. Można się nauczyć być asertywnym. Nikt jednak nie stanie się z dnia na dzień innym człowiekiem więc nie ma co liczyć, że ktoś da Ci magiczną pigułkę i jutro obudzisz się uzbrojony w nową umiejętność. A każdy kto mówi inaczej, mydli Ci oczy. Asertywności uczymy się przez całe życie, od urodzenia krok po kroku. Posiadając jednak odpowiednie narzędzia i zapał jesteśmy w stanie zobaczyć różnicę w swoim zachowaniu już w przeciągu tygodnia.

Zródło: asertywnosc.net

10 praw asertywnego człowieka

Słowo “asertywność” w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. Jan Ferguson, autorka książki „Asertywność doskonała”, sformułowała kartę 10 praw człowieka, zgodnie z którą każdy z nas ma prawo:

 • prosić o to, czego chce – co nie oznacza, że musi to dostać;
 • wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje – asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji;
 • nie być dyskryminowanym;
 • samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje;
 • decydować, czy chce się angażować w cudze problemy – nie musi stale poświęcać się dla innych;
 • popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy;
 • dostawać to, za co płaci – gdy coś kupuje czy korzysta z usług;
 • zmieniać swoje decyzje – rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania;
 • do prywatności;
 • odnieść sukces – nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi.

Zródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/szybka-lekcja-asertywnosci-sprawdz-jak-byc-asertywnym_38452.html

1 Komentarz
 1. JamesPsymn

  Doskonale trafiony wpis.
  Swietna informacja.
  Przenikliwy i dobrze zrobiony artykuł.

Zostaw komentarz

Pokora
Następny wpis

Pokora